Wyburzanie obiektów metoda strzałową – wady i zalety

  • 0

Wyburzanie obiektów metoda strzałową – wady i zalety

Kiedy konieczna jest rozbiórka obiektu budowlanego inwestorzy stoją przed trudnym zadaniem znalezienia odpowiedniej firmy, która wykonuje tego rodzaju zlecenia. W przypadku niewielkich, zaledwie kilkukondygnacyjnych budynków wystarczające jest użycie koparek ze specjalistycznym osprzętem, jednak gdy obiekt jest bardzo wysoki i złożony często zamiast ręcznej lub mechanicznej rozbiórki sięga się po metody wybuchowe.

Kto może wyburzać metodą strzałową?

Metoda strzałowa polega na odpowiednim zainstalowaniu w konstrukcji materiałów wybuchowych, które po aktywacji powodują etapowe niszczenie konstrukcji. Dzięki zastosowaniu opóźniaczy zapłonu nawet duży obiekt składa się jak domek z kart w ciągu zaledwie kilkunastu sekund. Ze względu na swoją specyfikę prace wyburzeniowe wykonywane są przez profesjonalne firmy saperskie. Zatrudniają one specjalistów od materiałów wybuchowych, byłych wojskowych i policjantów, którzy po przejściu na emeryturę dalej chcą realizować się zawodowo. Tacy pracownicy posiadają niezbędne uprawnienia i kwalifikacje upoważniające do wykonywania tego typu prac.

Zalety stosowania materiałów wybuchowych

Firma saperska podejmująca się rozbiórki obiektu budowlanego rozpoczyna swoje działania od dokładnego zapoznania się z konstrukcją obiektu – materiały wybuchowe nie mogą bowiem być podłożone przypadkowo, a ich dobór jest ściśle związany z rodzajem technologii, w której powstał obiekt. Wyburzanie budynków tą metoda ma bardzo wiele zalet, do których zalicza się przede wszystkim bardzo krótki czas realizacji. Po zaledwie chwili, kiedy pył i kurz opadnie, do pracy mogą przystąpić operatorzy ciężkiego sprzętu wywożący gruz. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu materiałów wybuchowych oraz nacięciu podstaw ścian budynek zapadnie się praktycznie w swoim obrysie, co pozwala na zastosowanie tej metody nawet w bardzo ciasnych przestrzeniach. Siła wybuchu jest w stanie zniszczyć nawet bardzo solidne i trwałe konstrukcje – dlatego często w ten sposób wyburza się kominy fabryk.

Jakie wady ma wyburzanie materiałami wybuchowymi?

Przede wszystkim wymaga odpowiedniego zabezpieczenia terenu, które często jest związane z ewakuacją znajdujących się w pobliskich obiektach mieszkańców. Przez swoją specyfikę wymaga również zatrudnienia profesjonalistów posiadających odpowiednie doświadczenie i wiedzę, która gwarantuje wykonanie prac w sposób bezpieczny. Ze względu na drgania powstające podczas detonacji nie można stosować tej metody w pobliżu budynków, których konstrukcja jest zbyt słaba, aby poradzić sobie z dodatkowymi siłami.

Wyburzanie metodą strzałową jest również bardzo efektowne. Właściwie zawsze eksplozjom towarzyszą tłumy gapiów, którzy nagrywają filmy i podziwiają prace, jaką wykonał saper. Przed zastosowaniem tego sposobu wyburzania należy jednak podjąć się szczegółowej analizy sytuacji – każdy najmniejszy błąd może bowiem wiele kosztować.


Archives